Cuma Namazında Okunacak Dualar

Cuma Namazı Kılınışı

Cuma Namazı Kaç Rekat

Cuma Namazı Nasıl Kılınır

Cuma Namazının Fazileti

Namazı Bozan DurumlarCuma Namazının FaziletiCuma Namazı; İslam dininde Müslüman olanların cuma günü vakti öğle vakti cemaatle kılınması farz olan iki rekatlık namazdır. Cuma ibadetinin İslamiyetten önce Araplarda da bulunduğu konusunda bazı rivayetler bulunur. Cuma süresinin inmesi ile hicret sırasında Müslümanlara farz kılınmış olan bir ibadettir. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammet (sav) Medine'ye yakın bir yer olan Ranuna denilen vadi içerisinde Beni Salim Mescidinde ilk cuma hutbesini okumuş ve ilk cuma namazını kıldırmıştır. Cuma Müslümanlarda önemli bir toplanma günüdür. Bu günde Müslümanlar camide toplanırlar, okunan hutbeleri dinlerler ve birlikte cuma namazını kılarlar. Cuma şartlarını kendilerinde toplayan insanlar için iki rekat cuma namazı "Farz-ı ayn" dır.

Cuma Namazının Fazileti

Cuma Namazının Fazileti
 • Güneşin doğduğu günlerin en hayırlısı cuma günüdür.
 • Üç cuma namazını, aldırmayarak mazeretsiz bırakıp kılmayan kimsenin, Allah kalbini mühürler.
 • Cumadan faziletli bayram yoktur ve o günkü iki rekatlık namaz, cuma günü dışındaki bin rekattan efdaldır.
 • Bir Müslüman cuma günü gusül abdesti alıp, cuma namazına giderse, bir haftalık günahları affolur ve her adımı için sevap verilir.
 • Ey müminler! cuma günü namaza çağrılınca alışverişi bırakarak hemen Allah'ı zikretmeye koşun. Böyle davranabilirseniz, sizin için daha hayırlıdır.
 • Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammet (sav) bir hadis-i şeriflerinde şöyle buyurmuştur; Cuma namazını usulüne uygun olarak kılanların günahlarının bağışlanacağını biz müminlere müjdelemiştir.
 • Kuran-ı Kerim'de cuma namazı kılındıktan sonra Müslümanların yeryüzüne dağılıp Allah'ın kendileri için taktir ettiği rızkı aramaları emredilmektedir. Şu halde cuma namazını kıldıktan sonra hemen işlerimizin dönerek bir ibadet şuuru içinde çok çalışmalı, üretmeli ülkemizi ve milletimiz kalkındırmak için elimizden gelen bütün gayreti göstermeliyiz.
 • Cuma namazı Müslümanların tanışmaları, kaynaşmaları, yardımlaşmaları, birlik ve beraberlik şuurunu kuvvetlendirmeleri, Allah'a birlikte yaklaşmaları için önemli bir vesiledir. Cuma namazı toplumun eğitilmesinde de büyük önem taşımaktadır. Cuma günü yapılan vaazlarda, okunan hutbelerde, iyiliklerin yaygınlaşması, kötülüklerin önlenmesi, insan haklarına saygı, çevre temizliği, birlik ve beraberlik içinde olmanın önemi, vatan savunmasının önemi,şehitlik ve gazilik ruhu, anne ve babaya hürmet, akraba ve komşulara iyilik, doğruluk ve dürüstlük gibi değerler anlatılmaktadır. Bunun yanında cuma namazı, camiye ve beş vakit namaza alışmanın da ilk adımını teşkil etmektedir.
 • Cebrail (as) cumayı elinin içinde sanki bir aynaymış gibi getirdi. Peygamber  Efendimiz (sav) de " Bu nedir ya Cibril?" dedi. Cibril (as) da;" Bu cumadır, senin ve ümmetinin bayramıdır. Rabbin sana onu verdi. Sizin için onda hayırlar vardır. O hayır ise cuma günü içerisinde öyle bir saat vardır ki, o anda yapılan dua ve sena kötülüklerden kurtulma ve nice dileklerin kabul buyrulduğu zamandır" diyerek cumanın faziletini beyan etti.
 • Bir hadis-i şerifte;" müjde sana, bu adımların Allah yolundadır. Kimin ayakları Allah yolunda tozlanırsa, o ayaklar cehennem ateşine haram olur. Cumaya giden ayaklar da Allah yolunda tozlanmakta olduğundan, devamını sağlayan kimseleri de Allah cehenneme haram kılar" buyrulmaktadır.
 • Cuma namazından sonra bir an vardır ki, müminin o an ettiği dua reddedilmez.
 • Adem o gün yaratıldı ve o gün cennetten yere indirildi, o gün tövbesi kabul edildi ve o gün vefat etti, kıyamet günü de o gün kopacaktır. İns ve cinden başka hiçbir varlık yoktur ki, tan yeri ağardıktan gün doğuncaya kadar kıyamet belki bu gün kopar korkusu ile kulak kabartmasın. Bir de o günün içinde bir saat vardır ki, bir Müslüman kul tesadüfen o esnada namaz kılıp Allah tealadan bir hacetini dilerse, onu Allah teala muhakkak ona verir.
 • Bir rivayette şöyle denmiştir;" Cuma günü olunca mescidin her bir kapısında melekler vardır. İlk gelenleri sırayla yazarlar. İmam minbere oturunca defterleri kapatıp zikri dinlemeye giderler.
 • Peygamber Efendimiz hadis-i şeriflerinde buyurdular ki; "kim cuma günü yıkar veya yıkanırsa, kim erkenden mescide gider ve hutbenin başına yetişirse, yürür ve binmezse, imama yakın duru,dinlerse malayani söz etmezse ona her bir adım için bir yıllık amelin oruçları ve namazlarıyla sevabı yazılır".Cuma Namazının Fazileti Yorumları
İsminiz 
Yorumunuz 
Güvenlik 
 Kırmızı renk ile yazılan sayıyı girin
   

0 Yorum Yapılmış "Cuma Namazının Fazileti"#Gizlilik İlkeleri | Güvenlik İlkeleri | İletişim | Site Haritası | RSS Kaynağı | Yardım Forumları

Cuma Namazı, Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır. Kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

DMCA.com

Eylül - 2014