Cuma Namazında Okunacak Dualar

Cuma Namazı Kılınışı

Cuma Namazı Kaç Rekat

Cuma Namazı Nasıl Kılınır

Cuma Namazının Fazileti

Namazı Bozan DurumlarCuma Namazı KılınışıCuma namazı kılınışı, cemaatle olan bir namazdır. Cuma günü öğle vaktinde ezan okunduktan sonra dört tanesi ilk sünnet, iki tanesi farz ve dört tanesi son sünnet olarak toplam on rekâttır. Tek başına kılınamayan bu namaz, o güne ait öğle namazı olur. Bu namazı cemaatle kılabilmek için ergenlik çağına gelmek ve akıllı olmak gerekir.

Cuma Namazı Kılınışı

Cuma namazının farz olabilmesi için gerekli şartlar nelerdir? 

 • Bu namazı cemaatle kılabilmek için erkek olmak gerekir. Kadınlara farz kılınmamıştır.
 • Namazı kılabilmek için ayaklarının sağlam olması gerekir.
 • Namazı kılmak için kör olmamak gerekir.
 • Bu namazı kılmak isteyenler mukim yani bulunduğu yerde misafir olmamalı.
 • Kişinin hür ve serbest olması gerekir.
 • Bu namaza gidemeyecek kadar hasta olanlara farz kılınmamıştır. Sağlıklı olmak gerekir. 

 Yukarıdaki şartların birini ya da daha fazlasını taşımayanlar bu namazı kılarlarsa, cuma namazı yerine geçmez. Kıldıkları namaz o güne ait öğle namazı olarak kabul edilir.

Cuma namazının sabih olabilmesi için gerekli şartlar nelerdir?

 • Namazın cuma günü öğle vaktinde kılınması gerekir.
 • Namaz öncesi hutbe okunması gerekir.
 • Namaz kılınan yerin herkese açık olması gerekir.
 • Cuma namazı olarak sayılabilmesi için imam dışında en az üç erkek cemaatin bulunması gerekir.
 • Namazı kıldıran imamın devlet tarafından görevlendirilmesi veya izin verilmesi gerekir.
 • Namazın kılındığı yerin şehir ya da şehir gibi olması gerekir. 

Cuma namazı nasıl kılınır?

Cuma günü öğle ezanı okunduktan sonra namazın ilk sünneti olan dört rekat kılınır. Bunun için ''Niyet ettim, Allah rızası için bugünkü Cuma namazının ilk sünnetini kılmaya'' denilmesi gerekir. Kılınan öğle namazlarının sünneti gibi tüm rekatlarda Fatiha ve zamm-ı sure okunur. İlk oturuşta Etteahiyyatü, son oturuşta ''Etteahiyyatü, Allahümma Salli, Allahümme Barik, Rabbena'' duaları okunmalıdır.

Sünnet kılındıktan sonra camide ikinci ezan okunur ve imim minbere çıkar. Minberde hutbe okunup ikamet getirildiğinde, namazın iki rekat farzı kılınır. Bunun yapılacak niyet ''Niyet ettim, Allah rızası için bugünkü Cuma namazının farzını kılmaya, uydum hazır imama.'' olmalıdır. Hutbe sırasında konuşmak, namaz kılmak haramdır.  

Farzın ardından ilk sünnet gibi niyet edilerek, son dört rekat kılınır. Bunun için ''Niyet ettim Allah rızası için bugünkü Cuma namazının son sünnetini kılmaya'' denir.

Böylelikle Cuma namazı tamamlanmış olur.

Bunların ardından zuhr-i ahir niyeti ederek, dört rekat daha namaz kılınabilir. Bunun niyeti ''Niyet ettim edası üzerime olup da henüz üzerimden sakıt olmayan en son öğle namazının farzına'' denir. Böyle niyet edilirse, kılınan Cuma namazı bir noksandan dolayı kabul olunmadığında, kişi öğle namazı kılmış gibi olur. Ardından ''Vaktin sünnetine'' diye niyet edilerek, iki rekat vaktin sünneti kılınır. Cuma namazı sabih olmadıysa kılınan on rekat namaz öğle namazı olarak kabul olunur. Daha sonra Ayetel Kürsi ve tesbihler okunarak dua edilir.Cuma Namazı Kılınışı Yorumları
İsminiz 
Yorumunuz 
Güvenlik 
 Kırmızı renk ile yazılan sayıyı girin
   

3 Yorum Yapılmış "Cuma Namazı Kılınışı"

Raci

Çocuklarımız uygun yaşa geldiği andan itibaren cuma namazının kılınışını öğretmek her ailenin sorumluluğudur.

24.02.2014

Bel'am

Allah Rasulu nun dönemimde erkekler cuma namazı kılar iken bayanlar beldeyi bekler namaza durmazmış.Düşman saldırsına karşı günümüzde malesef erkeklerden çok az bir kısım namaza gidiyor . Rabb im sayısını arttırsın

21.02.2014

Admin

Cuma Namazı Kılınışı hakkında siz ne düşünüyorsunuz. Lütfen düşüncelerinizi bizimle ve diğer kullanıcılar ile paylaşın, Cuma Namazı Kılınışı konusunu geliştirmemize ve en doğru bilgileri sunmamıza yardımcı olun.

28.01.2013


#Gizlilik İlkeleri | Güvenlik İlkeleri | İletişim | Site Haritası | RSS Kaynağı | Yardım Forumları

Cuma Namazı, Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır. Kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

DMCA.com

Eylül - 2014